The Right Honourable Lord Justice Stephens

Judicial Member

Court of Appeal

Career / Experience:

Sir Ben Stephens was educated at Manchester University. He was called to the Bar of Northern Ireland in 1977, the Bar of England and Wales in July 1978 and to the Bar of Ireland in 1996.

He took Silk in 1996. He was a senior member of the Government Civil Panel of Counsel from 2004 to January 2007.

He held a number of positions at the Bar including Vice Chairman of the Executive Council of the Inn of Court of Northern Ireland and Vice Chairman of the General Council of the Bar of Northern Ireland.

He was appointed as a High Court Judge in 2007. He was assigned to the Family Division between 2008 and 2011.

He was Hague Convention Liaison judge for international cases involving child abduction between 2008 and 2014.

He was a Parole Commissioner 2009 to 2011 and he is Chairman of the Council of Law Reporting for Northern Ireland.  Between June 2013 and September 2018 as a High Court Judge he was a Commissioner in the Northern Ireland Judicial Appointments Commission.

He was appointed Senior Lord Justice of Appeal in September 2018.

Period of Appointment and Remuneration:

Lord Justice Stephens was appointed as a Commissioner in the Northern Ireland Judicial Appointments Commission for a five year term from 12 November 2018 to 11 November 2023. With the exception of the lay magistrate, judicial members will not receive a fee.

Other Public Appointments Held and Remunerations Received:

None.

Political Activity:

None.